
Pergo Extreme - Tile Options - Cirrus - Luxury Vinyl Tile Box
Pergo Extreme - Tile Options - Cirrus - Luxury Vinyl Tile
| SQFT/BOX | 18.52 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | CIRRUS |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | LOW |
| COLLECTION NAME | TILE OPTIONS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | MATTE |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | TILE |
| SHADE | LIGHT |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 18" |
| PLANK LENGTH | 36" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pergo Extreme - Tile Options - Cirrus - Luxury Vinyl Tile
| SQFT/BOX | 18.52 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | CIRRUS |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | LOW |
| COLLECTION NAME | TILE OPTIONS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | MATTE |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | TILE |
| SHADE | LIGHT |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 18" |
| PLANK LENGTH | 36" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
















