
Pergo Extreme - Tile Options - Silver Dust - Luxury Vinyl Tile Box
Pergo Extreme - Tile Options - Silver Dust - Luxury Vinyl Tile
Mohawk Pergo Extreme has deeper authentic looks and deep textures. Tile Options, a 20 mil wear layer, and 12" x 24" x 6 mm waterproof tile. Uncompromising performance that is dent-proof, pet-proof, kid-proof, and waterproof. Industry-leading warranty covering dents, pets, water, and wear.
| SQFT/BOX | 18.52 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | SILVER DUST |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | LOW |
| COLLECTION NAME | TILE OPTIONS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | MATTE |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | TILE |
| SHADE | MEDIUM |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 18" |
| PLANK LENGTH | 36" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pergo Extreme - Tile Options - Silver Dust - Luxury Vinyl Tile
Mohawk Pergo Extreme has deeper authentic looks and deep textures. Tile Options, a 20 mil wear layer, and 12" x 24" x 6 mm waterproof tile. Uncompromising performance that is dent-proof, pet-proof, kid-proof, and waterproof. Industry-leading warranty covering dents, pets, water, and wear.
| SQFT/BOX | 18.52 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | SILVER DUST |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | LOW |
| COLLECTION NAME | TILE OPTIONS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | MATTE |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | TILE |
| SHADE | MEDIUM |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 18" |
| PLANK LENGTH | 36" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
















