
Pergo Extreme - Wider Longer - Brunette - Luxury Vinyl Plank Box
Pergo Extreme - Wider Longer - Brunette - Luxury Vinyl Plank
Pergo Extreme Wider Longer, a 20 mil wear layer and 10" x 72" x 6 mm rigid waterproof vinyl plank. 100% dent, water, pet, and kid-proof!
| SQFT/BOX | 19.07 |
|---|---|
| COLOR | MUD SLIDE |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | HIGH |
| COLLECTION NAME | WIDER LONGER |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | DARK |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 10" |
| PLANK LENGTH | 72" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pergo Extreme - Wider Longer - Brunette - Luxury Vinyl Plank
Pergo Extreme Wider Longer, a 20 mil wear layer and 10" x 72" x 6 mm rigid waterproof vinyl plank. 100% dent, water, pet, and kid-proof!
| SQFT/BOX | 19.07 |
|---|---|
| COLOR | MUD SLIDE |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | HIGH |
| COLLECTION NAME | WIDER LONGER |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | DARK |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 10" |
| PLANK LENGTH | 72" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
















