
Pergo Extreme - Wood Originals - Caffeine Boost - Luxury Vinyl Plank Box
Pergo Extreme - Wood Originals - Caffeine Boost - Luxury Vinyl Plank
Pergo Extreme Wood Originals, a 20 mil wear layer and 9" x 60" x 6 mm rigid waterproof vinyl plank. Offering wider, longer planks and painted bevels for the most authentic hardwood visuals. 100% dent, water, pet, and kid-proof!
| SQFT/BOX | 22.38 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | CAFFEINE BOOST |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | HIGH |
| COLLECTION NAME | WOOD ORIGINALS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | DARK |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 9" |
| PLANK LENGTH | 60" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
Original: $67.59
-65%$67.59
$23.66Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pergo Extreme - Wood Originals - Caffeine Boost - Luxury Vinyl Plank
Pergo Extreme Wood Originals, a 20 mil wear layer and 9" x 60" x 6 mm rigid waterproof vinyl plank. Offering wider, longer planks and painted bevels for the most authentic hardwood visuals. 100% dent, water, pet, and kid-proof!
| SQFT/BOX | 22.38 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | CAFFEINE BOOST |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | HIGH |
| COLLECTION NAME | WOOD ORIGINALS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | DARK |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 9" |
| PLANK LENGTH | 60" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
















