
Pergo Extreme - Wood Originals - Carob - Luxury Vinyl Plank Box
Pergo - Extreme - Wood Originals - Carob - Luxury Vinyl Plank
Pergo Extreme Wood Originals, a 20 mil wear layer and 5" x 60" x 6 mm rigid waterproof vinyl plank. Offering wider, longer planks and painted bevels for the most authentic hardwood visuals. 100% dent, water, pet, and kid-proof!
| SQFT/BOX | 20.62 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | CAROB |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | MEDIUM |
| COLLECTION NAME | WOOD ORIGINALS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | DARK |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 5" |
| PLANK LENGTH | 60" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
Original: $62.27
-65%$62.27
$21.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pergo - Extreme - Wood Originals - Carob - Luxury Vinyl Plank
Pergo Extreme Wood Originals, a 20 mil wear layer and 5" x 60" x 6 mm rigid waterproof vinyl plank. Offering wider, longer planks and painted bevels for the most authentic hardwood visuals. 100% dent, water, pet, and kid-proof!
| SQFT/BOX | 20.62 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | CAROB |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | MEDIUM |
| COLLECTION NAME | WOOD ORIGINALS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | DARK |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 5" |
| PLANK LENGTH | 60" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
















