
Pergo Extreme - Wood Originals - Spice It Up - Luxury Vinyl Plank Box
Pergo Extreme Wood Originals, a 20 mil wear layer and 7" x 48" x 6 mm rigid waterproof vinyl plank. Offering wider, longer planks and painted bevels for the most authentic hardwood visuals. 100% dent, water, pet, and kid-proof!
| SQFT/BOX | 23.77 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | SPICE IT UP |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | MEDIUM |
| COLLECTION NAME | WOOD ORIGINALS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | LIGHT |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 7" |
| PLANK LENGTH | 48" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Pergo Extreme Wood Originals, a 20 mil wear layer and 7" x 48" x 6 mm rigid waterproof vinyl plank. Offering wider, longer planks and painted bevels for the most authentic hardwood visuals. 100% dent, water, pet, and kid-proof!
| SQFT/BOX | 23.77 |
|---|---|
| BRAND | PERGO EXTREME |
| COLOR | SPICE IT UP |
| EDGE | BEVEL |
| COLOR VARIATION | MEDIUM |
| COLLECTION NAME | WOOD ORIGINALS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD | VIRGIN VINYL | FLOATING | RIGID |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE | ABOVE GRADE | BELOW GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | LIGHT |
| WARRANTY | LIFETIME LIMITED RESIDENTIAL | 10-YEAR LIMITED COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 20 MIL |
| THICKNESS | 6 MM |
| PLANK WIDTH | 7" |
| PLANK LENGTH | 48" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
















