
Shaw Floors - Floorte - Tivoli Plus - Lince - Luxury Vinyl Plank Box
Shaw Floors - Floorte - Tivoli Plus - Lince - Luxury Vinyl Plank
Exceptionally durable and easy to clean, this waterproof luxury vinyl style is a great choice for high-traffic areas prone to splashes and spills. Tivoli Plus features 10 rustic visuals in a range of character-driven hues plus accent bevels for dimensional design. It also has an Armourbead® wear layer for enhanced performance and Soft Silence® acoustical pad for noise reduction and added comfort.
| SQFT/BOX | 18.91 |
|---|---|
| BRAND | SHAW FLOORTE |
| COLOR | LINCE |
| EDGE | ACCENT BEVEL |
| COLOR VARIATION | HIGH |
| COLLECTION NAME | TIVOLI PLUS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD, VIRGIN VINYL, RIGID, FLOATING |
| FINISH | ARMOURBEAD |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE, ABOVE GRADE, BELOW-GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | MEDIUM |
| WARRANTY | 30 YEAR RESIDENTIAL|7 YEAR LIGHT COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 12 MIL |
| THICKNESS | 8 MM |
| PLANK WIDTH | 7" |
| PLANK LENGTH | 48" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
Original: $93.04
-65%$93.04
$32.56Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shaw Floors - Floorte - Tivoli Plus - Lince - Luxury Vinyl Plank
Exceptionally durable and easy to clean, this waterproof luxury vinyl style is a great choice for high-traffic areas prone to splashes and spills. Tivoli Plus features 10 rustic visuals in a range of character-driven hues plus accent bevels for dimensional design. It also has an Armourbead® wear layer for enhanced performance and Soft Silence® acoustical pad for noise reduction and added comfort.
| SQFT/BOX | 18.91 |
|---|---|
| BRAND | SHAW FLOORTE |
| COLOR | LINCE |
| EDGE | ACCENT BEVEL |
| COLOR VARIATION | HIGH |
| COLLECTION NAME | TIVOLI PLUS |
| CONSTRUCTION | ATTACHED PAD, VIRGIN VINYL, RIGID, FLOATING |
| FINISH | ARMOURBEAD |
| GLOSS | LOW GLOSS |
| RECOMMENDED USE | ON GRADE, ABOVE GRADE, BELOW-GRADE |
| LOOK | WOOD |
| SHADE | MEDIUM |
| WARRANTY | 30 YEAR RESIDENTIAL|7 YEAR LIGHT COMMERCIAL |
| WEAR LAYER | 12 MIL |
| THICKNESS | 8 MM |
| PLANK WIDTH | 7" |
| PLANK LENGTH | 48" |
| WATER ABSORPTION | WATERPROOF |
| WATER-RESISTANT | WATERPROOF |
















